Kaip organizuojamas transportas socialiniams darbuotojams dirbantiems su šeimomis (po darbo valandų) yra vienas iš esminių/ pagrindinių dalykų užtikrinančių tinkamą pagalbą šeimoms. Dėl šios priežasties buvo labai smagu, kaip socialinė darbuotoja Ernesta pasidalino apie jos organizacijoje įvykusios pokyčius organizuojant transportą.
Ernesta dalinasi:
„Mūsų įstaigos vadovai sudarė sąlygas socialiniams darbuotojams dirbantiems su šeimomis lankyti klientus po darbo valandų, jei tam yra poreikis. Mums tiesiog reikia susitarti su kolegomis, vadovu ir vairuotoju dėl vizitų.
Nuo šių metų yra galimybė lankyti šeimas po oficialių darbų valandų sudarant reguliarų grafiką. Kiekvieno mėnesio pabaigoje iš direktorės pavaduotojos gaunu transporto tvarkaraštį, kuriame pasižymiu vakarinius šeimų lankymus. Tokiu būdu galiu planuotis savo laiką, darbus bei pasiruošti susitikimui su klientais.
Dažniausiai lankau tas šeimas, kurios turi darbus ir mano įprastu darbo laiku klientų nėra namuose. Taip pat vykstu į tas šeimas, kurios turi vyresnius vaikus, jog vakare galėčiau susitikti su visais šeimos nariais. Šie vakariniai susitikimai su šeimomis man leidžia pamatyti, kaip suaugę šeimos nariai bendrauja vienas su kitu, kaip bendrauja vaikai ir tėvai tarpusavyje. Taip pat vakariniai vizitai suteikia galimybę aptarti rūpimus klausimus visiems kartu“.
Kiti dalyviai buvo susidomėję pateiktu pavyzdžiu ir uždavė klausimus:
- Kaip dažnai galima aplankyti šeimas?
- Kiekvieno mėnesio gale direktoriaus pavaduotoja siunčia užklausimą socialiniams darbuotojams dėl transporto pageidavimų. Kiekvienas socialinis darbuotojas peržiūri ar šeimoms reikalingi vizitai pas gydytojus/lydėjimai, transporto paslauga, taip pat planuoja ir apsilankymus šeimoje, gali pagalvoti ar jam bus reikalingas vakarinis važiavimas į šeimas ir visą informaciją surašo pavaduotojai (pasinaudojusi mūsų siųsta informacija). Vėliau visa gauta informacija iš socialinių darbuotojų yra susisteminama ir mėnesio pradžioje kiekvienas gauname važiavimo grafikus. Matome ne tik savo laiką bet ir kitų, kad esant poreikiui būtų galima pasikeisti. Šeimas lankome kartą į savaitę, esant poreikiui ir dažniau.
- Kelis kartus per mėnesį galite pasinaudoti transportu?
- Mūsų centre yra 2 darbinės mašinos. Kiekvieną dieną Iš ryto nuo 8 val. ryto iki 12 val. dienos važiuoja dvi mašinos pas socialinius darbuotojus į seniūnijas. Po pietų nuo 13 val. iki 16:30 važiuoja viena į seniūniją, kita vežioja vaikus į dienos centrą ir išvežioja. Per vieną dieną 3 socialiniai darbuotojai gauna transportą Kiekvienas socialinis darbuotojas gauna transportą kartą į savaitę pusdieniui per vieną pusdienį aplankytų šeimų skaičius svyruoja nuo 1-2 iki 4-5 šeimų priklausomai nuo šeimos poreikių ir socialinio darbuotojo pasirengimo. Per mėnesį vienam socialiniam darbuotojui tenka 4-5 važiavimai plius pagal poreikį gali būti grafike įrašytas ir vienas vakarinis važiavimas.
- Kaip organizuojamas vykimas į šeimą gavus ekstrinį pranešimą?
- Kai 2 centro mašina suveža iš mokyklų vaikus į dienos centrą lieka tarpas nuo 14:30 iki 16:30 iki vaikų vežiojimo į namus. Tuo laiku yra vykstama į ekstrą situacijas arba pagal poreikį socialiniai darbuotojai gali išsakyti norą ir vykti į šeimas. Jeigu atvejis ypač skubus visada grafikas gali būti keičiamas. Vairuotojas su socialiniais darbuotojai į šeimas vyksta saugumo dėlei. Esant ekstra situacijoms vairuotojas gali iškviesti pagalba arba kitais būdais padėti socialiniam darbuotojui. Į šeimas vairuotojas neeina nebent yra būtinybė ir prašo socialinis darbuotojas.
Refleksija
Ernesta buvo patenkinta naujuoju transporto organizavimo būdu (po darbo valandų). Galime domėtis kodėl? Tai tikrai ne vien dėl to, jog buvo sukurtos aiškios taisyklės. Tikriausiai patenkinta buvo ir todėl, jog buvo suteikia asmeninė atsakomybė kiekvienam socialiniam darbuotojui. Taip pat, toks darbo pobūdis reikalauja dėmesio klientų poreikių atpažinimui. Visi žinome, jog didelis skirtumas yra tarp šeimų, skirtingų jų poreikių ir situacijų. Vienos šeimos gyvena toli ir sudėtingas jas pasiekti, kitos gyvena arčiau miesto. Galbūt laikinai kai kurios šeimos reikia itin intensyvios pagalbos, kitoms retkarčiais, o dar kitoms užtenka vieną kartą padėti.
Apibūdintas darbo metodas sudaro sąlygas ne tik aiškiai ir adekvačiai komunikuoti su savo kolegomis, bet taip pat imtis asmeninės iniciatyvos, įvertinti situaciją, bet reikalauja ir sugebėjimo paaiškinti kitiems savo veiksmus. Ir žinoma nepamirškime, jog patys turime susiorganizuoti darbus. Tai labai svarbios sąlygos norint organizuoti darbą, kaip pateiktame pavyzdyje. Šis darbo metodas (pavyzdys) parodo visiškai kitokį darbo būdą, o ne vien tik „paklusti ir sekti vadovo nurodymais“. Taip pat į tokį darbo metodą galime žvelgti, kaip į mokymosi procesą.