Šios knygos autorė, ne tik mokslininkė, bet ir mama, auginanti du vaikus, turinčius Autizmo spektro bei aktyvumo ir elgesio sutrikimus (ADHD). Jos knygos išverstos daugiau nei į 25 kalbas. Visame pasaulyje ji prisideda prie įvairiausių leidinių, konferencijų ir tinklalapių. Autorės tinklapio nuoroda: www.ellennotbohm.com.
Knyga parašyta anglų kalba, tačiau labai lengvai skaitoma, kadangi naudojama kasdieninė, šnekamoji kalba, nevartojamos mokslinės sąvokos. Autorė pateikia įvykius, pavyzdžius iš savo šeimos gyvenimo, kasdienių įvykių. Toks rašymo stilius įtraukia ir skatina mąstyti, kaip patarimus, pateiktą patirtį būtų galima pritaikyti kasdieninėje veikloje, bendraujant su vaiku ir jo aplinka bei atsakyti į kylančius klausimus. Knyga gali būti naudinga ne tik tėvams, kurie augina autizmo spektro sutrikimą turinčius vaikus, bet specialistams, kurie su tuo susiduria profesinėje veikloje.
Knygą sudaro 10 skyrių, kuriuose, iš pirmo žvilgsnio, pateikti paprasti, bet esminiai, autorės gyvenime išbandyti patarimai, veiklos. Jie padės ne tik kaip išgirsti, kalbėti su vaiku, turinčiu autizmo spektro sutrikimą, bet ir kaip atstovauti jam įvairiose srityse, auginti taip, kad taptų savarankiškas, atsakingas asmuo.
10 dalykų, kuriuos vaikas perduoda Jums:
- Aš esu vaikas.
- Mano jutimai nėra suderinti.
- Atskirkite tai, ko “negebu padaryti” nuo to, ko “nedarysiu”;
- Aš mąstau konkrečiai. Priimu tiesiogiai tai, kas man sakoma;
- Išklausykite visus būdus, kuriais stengiuosi komunikuoti;
- Vizualizuokite!
- Susitelkite į tai, ką aš galiu padaryti, o ne į tai, ko negaliu;
- Padėkite man socialinėse situacijose;
- Identifikuokite, kas išprovokuoja mane/ iššaukia mano netinkamą elgesį;
- Mylėkite mane besąlygiškai.
Knygos prieduose pateikti klausimai, kurie pravers ne tik savirefleksijai, bet ir diskusijoms grupėje. Padės dalintis patirtimi, reflektuoti, išgirsti kitų tėvų, aplinkinių ir specialistų požiūrį bei patirtis.
Jei susidomėjote, knygos apžvalgą pagal skyrius galite rasti prisegtuke “Dešimt dalykų, kuriuos kiekvienas vaikas, turintis autizmo sutrikimą, norėtų, kad Jūs žinotumėte”
Gintarė Urbonienė