Šių metų balandžio 29 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko diskusija dėl prevencinio darbo su šeimomis. Buvo pakviesti specialistai, kuriems ši tema yra įdomi ir svarbi. Temos aktualumas išryškėjo, kai skirtingose Lietuvos vietose diskutuojant 2014 m. organizuotuose mokymuose ji vis iškildavo ir iškildavo. Taip pat panašu, kad prevencinio darbo su šeimomis, kol jos dar nepatenka į labai komplikuotas ir sudėtingas situacijas, tema taps vis aktualesnė taip pat ir dėl Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams 2014–2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo, kuris jau prasidėjo Lietuvoje.
Skirtingi specialistai susirinko iš skirtingų organizacijų, skirtingų miestų.
Dalyvavo socialiniai darbuotojai iš nevyriausybinių ir savivaldybių organizacijų, vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai, ministerijos atstovai. Visi minėti specialistai buvo pakviesti, nes jie daugiau ar mažiau savo darbe susiduria su šeimomis ir mato, kaip yra svarbu padėti šeimoms kuo anksčiau, kol jos dar nėra giliose rizikose ir krizėse.
Diskusijos metu buvo keliami skirtingi klausimai, buvo dalinamasi skirtingomis praktikomis, tačiau vienas klausimas buvo bendras visiems specialistams – prevencinis darbas yra itin svarbus ir būtina rasti būdus, kaip pasiekti šeimas, kad būtų galima pradėti dirbti tik prasidėjus krizei arba atsidūrus tam tikroje socialinėje rizikoje.
Apibendrinus susitikimą, galime iškelti kelias temas/klausimus, kurie reikalauja didesnio visų mūsų dėmesio. Išklausius visų diskusijų ir praktikos pasidalinimo, drąsiai galima teigti, kad galiojant vienam Socialinių paslaugų įstatymui ir keliems kitiems teisės aktams, kurie yra taikomi visoje Lietuvoje, praktika yra labai, labai skirtinga. T.y. jeigu kažkas yra daroma viename regione ar savivaldybėje, tai nebūtinai reiškia, kad kitame regione, savivaldybėje bus daroma taip pat arba bent jau panašiai. Tad galima teigti, kad vienoje mažoje mūsų šalyje galima rasti itin daug skirtingų įdomių praktikų tai pačiai problemai spręst.
Kitas klausimas buvo apie tai, kokių esminių sąlygų reikia, kad būtų galima dirbti prevencinį darbą su šeimomis? Arba kokių tvarkų reikia savivaldybėse, kad būtų galima dirbti prevenciškai? Socialinių paslaugų įstatymas nedraudžia prevencinio darbo ,nenumato kitų apribojimų tam. Tačiau svarbu rasti geriausius metodus, kaip užmegzti kontaktą su šeima, kaip jai prisistatyti. Kaip geriausiai būtų aprašyti savo darbą, kad ir itin mažais žingsneliais, kaip susitvarkyti su darbo krūviais, kurie yra dideli ir nedirbant prevencinio darbo su šeimomis. Kaip aprašyti pasiekimus darbe su šeima? Kaip tuos rezultatus pristatyti kolegoms, o svarbiausia kaip tai perduoti šeimai, kad būtų didinama motyvacija priimti pagalbą ir t.t.
Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad patiems socialiniams darbuotojams itin reikia palaikymo. Palaikymas gali būti suprastas kaip reguliarios supervizijos arba psichologų organizacijose buvimas, kad socialiniai darbuotojai galėtų išsakyti darbe patiriamus sunkumus. Kadangi diskusijoje dalyvavo ir socialiniai darbuotojai iš NVO sektoriaus, buvo aptarta koks NVO vaidmuo galėtų būti pagalbos šeimai procese ir kaip dirbdami skirtingose organizacijose galėtume padėti šeimoms - padėti be konkurencijos kas dirba geriau ir be kaltinimo iš vienų specialistų lūpų kitiems specialistams.
Buvo aptartas ir bendruomenių įsitraukimo į pagalbą šeimoms klausimas. Visi specialistai vieningai pritarė, kad būtų daug paprasčiau pasiekti pokyčių šeimose, jeigu specialistai būtų matomi ir sutinkami kaip pagalba, o ne kaip kontrolė. Taip būtų kuriama kitokia atmosfera, požiūriai, būtų mažesnis pasipriešinimas iš šeimų pusės. Specialistai, kurie dalyvavo šioje diskusijoje ir toliau bandys dirbti prie šios temos ir ją plėtoti.
Daug skirtingų aspektų ir klausimų buvo paliesta diskusijos metu. Tačiau būtina toliau plėtoti šią temą, kad galėtume suvokti kliūtis ir privalumus prevenciniame darbe su šeimomis.
Ar tikrai ši tema yra svarbi? Kaip Jums atrodo? Ką mes galime padaryti, kad padėtume šeimoms anksčiau nei jos patenka į gilias krizes ir rizikas? Mums svarbi Jūsų nuomonė.
Po tekstu galite pradėti diskusijas.